Болките в прасците и отичането на краката през бременността се свързват с нарушения венозен отток от долните крайници, дължащ се на наедрялата матка и намалената физическа активност на бременната жена.

Как да си помогнем с хомеопатия?

Жените, които имат разширени вени или са фамилно предразположени към тях, е добре да предприемат някои профилактични мерки, свързани с подобряване на венозната циркулация и укрепване на съдовата стена. Те включват ежедневни разходки (движещите се мускули „масажират“ вените и предпазват от застоя на кръв в тях), носене на специални чорапи (при жените с вече налични разширени вени) и приложение на следните хомеопатични медикаменти – Calcarea fluorica 9 CН и Arnica montana 9 СН. Те се редуват по 5 гранули през ден (т. е. единият медикамент се приема на четна, а другият – на нечетна дата). Действието на всички гореизброени мерки се подсилва от приемането веднъж седмично на 10 гранули Sepia officinalis 15 СН (това не е необходимо, ако по друг повод Sepia officinalis

15 СН вече се приема по 5 гранули ежедневно).

При изразени оплаквания изброените 3 медикамента могат да бъдат приемани по 5 гранули ежедневно, като към тях се добави и Hamamelis virginiana

5 СН – 2-3 пъти дневно по 5 гранули. Той облекчава отоците и чувството за тежест в долните крайници, както и склонността към лесна поява на синини. Ако няма достатъчен ефект, се изготвя индивидуална схема за хомеопатична терапия.

Болки в областта на прасците могат да се наблюдават не само при разширени вени, но и при мускулни крампи, които нерядко се срещат по време на бременността. Те се изразяват в силни, неволеви и изключително болезнени присвивания на мускулите в областта на прасците или стъпалата, появяващи се най-често нощем и в легнало положение. Хомеопатичният медикамент, който може да облекчи това състояние, е Cuprum metallicum 9 CH. При чести нощни крампи той може да се приема профилактично по 5 гранули всяка вечер. Може да се взима и по 5 гранули, когато се получи крампа, с цел по-бързото й прекратяване. Друго, което спомага за по-бързото преминаване на болезнената мускулна контракция, е изпъването на крака със стъпало в контрашпиц. При чести крампи лекарят може да предпише и хранителни добавки със съдържание на магнезий или съчетание от калций и магнезий.