Сенната хрема представлява алергична реакция на организма към полените (цветния прашец). Другото наименование е поленова алергия. Протича със симптоми на течащ или запушен нос, сълзене, парене на очите, подуване на клепачите, неспирни кихавици, мъчителен сърбеж в ноздрите, небцето и ушите, кашлица. Тези оплаквания се появяват в сезона на цъфтеж на растенията. Симптомите при отделните пациенти се  наблюдават по различно време и траят различно дълго в зависимост от това към полените на кои растения е алергичен даденият пациент. Оплакванията се появяват в периода между месец март и края на месец септември.

За възможността едно дете да се окаже засегнато от това заболяване безспорна роля играе наследствеността. Ако някои от родителите има някаква алергия, вероятността и детето им да има алергия (включително под формата на сенна хрема) е много по-голяма.

По-изложени на риск да страдат от сенна хрема са градските деца. Защо това е така? Не е ли по-логично в провинцията, където има повече цветя и дървета и следователно повече полени, поленовата алергия да е по-разпространена? Няма пълна яснота защо тази елементарна логика се опровергава от практиката. Една от хипотезите е, че самият цветен прашец претърпява промени в резултат на замърсената околна среда и става по-алергизиращ.  Друга хипотеза предполага отлагане на полени върху бензиновите частици, които полепват по дихателните пътища. Така цветният прашец остава в по-дълъг контакт с дихателната лигавица и вероятността да предизвика алергична реакция е по-голяма.

Хомеопатията предлага възможност за  ефикасно и напълно лишено от странични ефекти лечение при пациентите с поленова алергия.

Използваните индивидуални хомеопатични медикаменти за повлияване на оплакванията са множество и предписването им става след подробна консултация с квалифициран лекар хомеопат.

Добър резултат можете да постигнете с приложението на специалитета Риналержи (за деца над 6 год. и възрастни). Дозира се по 1 таблетка за смучене толкова често, колкото е необходимо (включително и на всеки час). Приемат се до 6 таблетки дневно.

При раздразване на очите, свързано със сенната хрема или друго (например прах, вятър, морска вода, водата в басейна, прекаляване с компютър), можете да получите облекчение от хомеопатичните капки Хомеоптик. Използват се при възрастни и деца над 1 година. Накапват се 1-2 капки в окото от 2 до 6 пъти дневно.

Обичайно към избрания според симптомите медикамент се добавя и някое от хомеопатичните лекарства с  противоалергично действие.

Важно е постепенно да се изгради и устойчивост на организма към алергичното дразнене на полените. Затова при тези пациенти даваме и Pollens 15 CH или 30 СН, обикновено по 5 гранули  1 път на ден. Поленовата алергия е хронично рецидивиращо заболяване. От гледна точка на хомеопатията това означава, че ако искаме да постигнем траен ефект в неговото лечение, трябва да въздействаме и върху цялостната реактивност на организма, т.е. да подберем така наречения теренен медикамент, специфичен за конкретния пациент. Този медикамент може да бъде определен само след консултация с квалифициран лекар хомеопат.

Полезно е да знаете също, че ако се обърнете към лекар хомеопат за изготвяне на профилактична терапия около месец преди обичайната изява на сенната хрема, има голяма вероятност симптомите да не се появят или ако се появят, оплакванията да бъдат много по-леки от обичайните.

Хубаво е родителите да са запознати и с няколко елементарни мерки, които биха могли да вземат, за да облекчат ежедневието на детето, страдащо от сенна хрема:

  •  Избягвайте разходките сред цъфтящи треви и дървета, както и при топло, сухо и ветровито време, защото тогава въздухът е най-наситен с полени.
  •  След прибиране у дома нека детето вземе душ. Измийте и косата му, за да отстраните полепналите полени.
  •  Не оставяйте дрехите, с които детето е било навън, в стаята, в която спи или играе.
  •  Не простирайте изпраните дрехи навън – така по тях полепват много алергени.
  •  Проветрявайте дома си късно вечер или рано сут-рин, когато концентрацията на полени във въздуха намалява.
  •  Когато сте в колата, ползвайте климатика (той има филтър), вместо да отваряте прозорците – така ще намалите контакта с цветния прашец.