Едни от най-досадните и почти неизбежни проблеми по време на бременността са гаденето и повръщането. Характерни са най-вече за първите три месеца, като пикът обичайно е в 9-тата седмица, рядко продължават след
14-тата седмица. Според различни проучвания проблемът засяга между 65% и 85% от бременните жени, като 80% от засегнатите имат гадене не само сутрин, но и през целия ден. Тези изяви не застрашават бременността, но могат значително да влошат качеството на живот на бременната жена. Статистиката сочи, че 35% от жените не могат да продължат да работят заради тези оплаквания, а 25% се чувстват толкова зле, че не могат да изпълняват и елементарни домашни задължения.
За щастие всички тези оплаквания се повлияват ефикасно и без никакви странични ефекти с помощта на хомеопатична терапия. Тук трябва да направим уговорката, че макар и рядко, се развиват тежки форми на повръщене, които задължително изискват болнично лечение и при които хомеопатията може да има само допълваща роля. Как да се ориентирате, че става въпрос за подобна тежка форма? Има няколко основни критерия – повръщане повече от 5 пъти на ден, загуба на тегло с повече от 5%, нарушено съотношение на микроелементите в кръвта (т.е. наличие на електролитен дисбаланс).
Как да си помогнем с хомеопатия?
Още при първите признаци е препоръчително да се започне лечение с два хомеопатични продукта. Първият от тях е Luteinum 15 CH. През 2009 г. едно френско специализирано издание за акушерство („Les dossiers de l’obst˜trique”) публикува проучване с участието на 128 бременни жени, които имат гадене и повръщане в първите три месеца на бременността и на които е предписан Luteinum 15 CH. Резултатите от проучването показват, че при 73% от тях се наблюдава силно намаляване до пълно изчезване на симптомите. Клиничният опит сочи, че ефектът е още по-добър, когато към този хомеопатичен препарат се добави Sepia officinalis 15 CH. И от двата медикамента се приемат по 5 гранули 1 до 2 пъти дневно.
Ако включването на тези два медикамента се окаже недостатъчно, към тях може да се добави и някой от следните хомеопатични продукти:
Colchicum automnale 9 CH. Предпочита се, когато жената има желание за най-различни храни, но техният вид и мирис предизвикват гадене и прилошаване.
Nux vomica 9 CH. Подходящ е, когато гаденето (по правило най-силно сутрин) се облекчава след повръщане. Езикът е обложен, а стомахът е много чувствителен към натиск. Често жената усеща кисел или метален вкус в устата си, а оригванията и киселините допълват картината на нейните оплаквания.
Tabacum 9 СН. Предписва се, когато гаденето е съпроводено с пребледняване, световъртеж, студена пот и прилошаване. При пътуване и при затопляне, оплакванията се влошават. Бременната се чувства облекчена, когато е на свеж въздух или когато поеме нещо кисело (кисела ябълка, оцет).
Cocculus indicus 9 СН. Подходящ е, когато на бременната жена й се гади не само при вида и миризмата на храната, но и при самата мисъл за нея. Тя често се оплаква и от световъртеж, метален вкус в устата, запек.
Ipeca 9 CH. Препоръчителен е в случаите, при които повръщането не води до облекчаване на гаденето. Езикът не е обложен, но има повишено слюноотделяне, а понякога и усещане за сладникав вкус в устата.
Гореизброените медикаменти се приемат между 3 и 6 пъти дневно по 5 гранули, като принципът е колкото по-изразени са оплакванията, толкова по-чест да е приемът на съответния медикамент или медикаменти.
От полза могат да бъдат и фракционираното хранене (т.е. често хранене с малки порции), както и масажирането на акупресурна точка Р6, намираща се във вдлъбнатината на предмишницата, на 2-3 пръста над китката.